Top Story

Comms Business Awards – Finalists Announced!

Al Murray will be presenting the awards this year

A huge congratulations to all those that have made the shortlist for the Comms Business Awards. The awards are the most coveted in the industry and getting selected as a finalist is an achievement in itself.

The winners will be announced on the 15th of June at the Lancaster Hotel in London for what will be one of the most glamorous nights of the year. Hosting proceedings this year is popular comedian Al Murray, his brash style will certainly make for a memorable evening.

To book a table at the event please call the Comms Business office on 01892 538348 or email Mat or Craig at sales@commsbusiness.co.uk
Mid-Market Digital Transformation Solution – 250-500

Adaptive Communications Solutions
Aerial Business Communications
PMGC Technology Group
QDOS Communications
Shift F7

Enterprise Digital Transformation Solution – 500+

360 Solutions
Britannic Technologies
Excell Group
Incom-CNS
Ocean Unified Communications

SMB Digital Transformation Solution – up to 250 users

Assembly Managed Service
Cloudsource
Nowcomm
SAS Global Communications
SysMech

Connectivity

Entanet
Gamma
SAS Global
Vaioni Wholesale
Virtual1

Distribution

Beta Distribution
intY
Nimans
Pragma Distribution
ProVu
SIPHON

Independent Software Vendor

8×8
Akixi
Dubber
Evolve-IT Consulting
Union Street Technologies

Wholesale Provider

Daisy Wholesale
Entanet
Gamma
Vaioni Wholesale
Zen
Zest4

Mobile

Aerial Business Communications
Barclay Communications
Daisy Wholesale
Zest4

IoT/ M2M Provider

Comms365
Cubic Telecom
Pangea
SAS Global Communications
Zest4

Security

F-Secure
IBM
Panda Security
TheCloud
TIG

Reseller of the Year – SMB

Best 4 Business Communications
Cloudsource
Concert Networks
Smart Numbers
The Technology Group

Reseller of the Year – Mid-Market

CityTalk Communications
Lily Comms
MPS Networks
Prism Solutions
Silver Lining Convergence

Reseller of the Year – Enterprise

Cisilion
Excell Group
Focus Group
Incom-CNS
Solar UK

Channel Product (Professional Services)

Agilitas
Blabbermouth Marketing
IPNetix
Lease Telecom
Train to Win tv

Channel Product (Software)

Dubber
Gamma
GENBAND
IPCortex
Telcoswitch

Channel Product (Hardware)

Jabra
Pragma Technology

Sennheiser
snom Technology

Ones to Watch

GENBAND
Node4
Nuvias
Virtual1
Zen Internet

Hidden Hero’s

Prism Solutions
Silver Lining
STL Communications
Technology Group
True Telecom

Apprenticeship Scheme of the Year

Aerial Business Communications
Boxx
UKFast
Union Street Technology
Vital

Customer Service Team of the Year

Aerial Business Communications
Daisy Wholesale
Entanet
Gamma
OneCom

Services to the Channel

Bob Falconer – Gamma
Elsa Chen – Entanet
James Emm – Oak Innovation
Tom O’Hagan – Virtual1
Tony Cook – Union Street Technologies